Aplikacje mobilne

W chwili, gdy rozważasz inwestowanie w aplikację mobilną, masz natychmiast do czynienia z natłokiem terminologii. Co to jest aplikacja webowa, natywna i hybrydowa? Jaka jest różnica pomiędzy aplikacją na Androida, a aplikacją na iOS? Co najważniejsze, która jest najbardziej odpowiednia dla Twojego biznesu?
W obecnej chwili, większość urządzeń mobilnych wykorzystuje jeden z dwóch dominujących systemów operacyjnych. Androida opracowanego przez Google (48,3% wszystkich urządzeń) oraz iOS system operacyjny Apple (41% całego rynku), a różnica między tymi urządzeniami nie skupia się jedynie na ich estetyce.

Tak jak MacBook nie uruchomi Windowsa, tak telefon z Androidem nie może uruchomić aplikacji dla iPhona – przynajmniej w większości przypadków. Z punktu projektowania i tworzenia aplikacji na telefon nie można również zapomnieć o użytkownikach BlackBarry czy Windows Mobile. Wyjaśnijmy więc na czym polegają różnice pomiędzy aplikacją natywną, hybrydową i webową.

Aplikacja natywna jest tym co przychodzi do głowy, gdy myśli się o aplikacji mobilnej. Można je pobrać z App Store lub Google Play, są osadzone w systemie urządzenia i uruchamia je się dotykając ikony. Natywne aplikacje wyróżnia to, że zostały one zaprojektowane i zaprogramowane dla określonego urządzenia, np. dla iPhona są napisane w języku Objective-C,a dla Androida w Javie. Istnieje wiele zalet z tworzenia aplikacji mobilnych w ten sposób. Przede wszystkim są najbardziej niezawodne, dają lepsze doświadczenia użytkownikowi, są bardziej intuicyjne w obsłudze oraz mają dostęp do szerszej funkcjonalności telefonu (aparatu fotograficznego, gps, itd.). Aplikacje natywne działają również offline, ich wydawcy mogą korzystać z push-powiadomień, informować użytkowników za każdym razem kiedy publikowana jest np. nowa treść lub oferta. Wadą aplikacji natywnych jest przede wszystkim fakt, iż muszą być napisane oddzielnie na każdą platformę (iOS, Android).

Aplikacja webowa to tak naprawdę strona internetowa, która swoim wyglądem i zachowaniem przypomina aplikację mobilną, a jej głównym zadaniem jest aby dostępne treści oraz funkcjonalności były dostępne na urządzeniach mobilnych. Otwierana jest przeglądarce, a na pulpicie telefonu instaluje się skrót ikony, otwierający stronę internetową. Projektowanie oraz programowanie aplikacji webowych jest najłatwiejszym sposobem tworzenia aplikacji mobilnej. Ich prostota ma swoje plusy, głównie finansowe oraz to, że są dostępne dla każdej platformy. Posiada również swoje minusy m.in. na ogół wymaga ona ciągłego połączenia z Internetem, nie można ich pobrać z Google Play i App Store oraz nie posiada dostępu do funkcjonalności telefonu przez co trudno jest zbudować bazę lojalnych użytkowników.

Gdzieś pomiędzy aplikacjami natywnymi i webowymi są aplikacje hybrydowe. Są one zwykle szybsze do zbudowania (i tym samym tańsze) niż aplikacje natywne. Są one napisane przy użyciu tych samych języków, co aplikacje webowe oraz przy użyciu języków używanych do napisania aplikacji natywnych. Można je pobrać z Google Play oraz AppStore, mają dostęp do funkcjonalności telefonu lecz nie są w stanie w pełni wykorzystać możliwości mobilnego urządzenia. Zalety aplikacji hybrydowych to głównie czas i pieniądze, jakie trzeba poświęcić na stworzenie aplikacji. Wady to zdecydowanie gorsza jakość i wydajność, a co za tym idzie gorsze user expirence użytkownika w porównaniu z aplikacjami natywnymi.

Porównanie aplikacji mobilnych:

Rodzaj aplikacji mobilnej

Aplikacja natywna

Aplikacja hybrydowa

Aplikacja webowa

Język programowania

Natywny

(Obejective-C, Java, C#)

Natywny oraz webowy

PhoneGap, HTML5, JavaScript, CSS3

Webowy

(Python/PHP, HTML5, JavaScript, CSS3)

Możliwość pobrania aplikacji z Google Play, AppStore, Windows Store

Tak

Tak

Nie

Dostęp do funkcjonalności urządzenia mobilnego

Wysoki

Średni

Niski

User expirence (doświadczenie użytkownika wynikające z działania aplikacji)

Wysoki

Średni

Niski